Image Alt

Shop

  /    /  Green Peel, Regulating  /  Green Peel® – Clear Skin Silver Fluid 50ml

Green Peel® – Clear Skin Silver Fluid 50ml

2,900.00 ден

1 на залиха

Категории: ,

Опис

Dr. Med. Christine SchrammekSilver Skin Fluid (50ml)

Микро-среброто во формулата спречува формирање на бактерии кои предизвикуваат неправилности на кожата, на тој начин што го намалува воспалението, црвенилото и акните. Течноста не содржи парфеми и бои, минерални масла, парабени или комедогени супстанци. Дерматолошки испитана толерантност на различни типови кожа.
Лесна течна текстура за нечиста кожа. Без чувство на затегнатост, хидратантно и aнтибактериско дејство на јоните на среброто.

Тип на кожа

  • Нечиста кожа.

Активни супстанци

  • Микро сребро BGTM: антимикробен, антивоспалителен ефект
  • Млечна киселина: кератолитична, хидрира, ја балансира работата на лојната жлезда
  • Каолин: мат, апсорбира себум.
  • Sebocea®: (регулатор на себум од алги): го намалува вишокот на себум, антивоспалителен ефект
  • Алое Вера: хидрира, смирува.

Состав

  • Aqua (Water), Aloe Barbadensis Leaf Juice, Butylene Glycol, Decyl Oleate, Alcohol Denat., Dicaprylyl Carbonate, Kaolin, Lactic Acid, Sucrose Stearate, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Sodium Hydroxide, Silver, Fucus Spiralis Extract, Tetraselmis Chui Extract, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, Tocopherol, Hydrogenated Vegetable Glycerides Citrate

Начин на употреба

  • По чистењето, нанесувајте од флуидот на целото лице, и ако е потребно на вратот или рамената, грбот.